۱۰ راهکار برای کاهش مصرف سوخت خودرو

صرفه جویی در مصرف سوخت

صرفه‌جویی در مصرف سوخت یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان ایرانی است، چرا که قیمت سوخت در ایران نسبت به درآمد متوسط جامعه، گران محسوب می‌شود و علاوه بر آن خودروهای ایرانی راندمان مناسبی در مصرف سوخت ندارند. فناوری به کار رفته در خودروهای ایرانی متعلق به دهه‌ها سال پیش است و همین مسئله سبب می‌شود تا مصرف سوخت خودروهای ما نسبت به سایر کشورها بیشتر از حد میانگین باشد.

سیاست‌گذاری‌های ناکارآمد چند دهه گذشته در زمینه کاهش مصرف سوخت سبب شده است تا مالکان خودروها خودشان مجبور به اجرای راهکارهای عملی شوند. در حالی که سایر کشورها با استفاده گسترده از خودروهای هیبریدی و الکتریکی به صرفه‌جویی در مصرف سوخت دست یافته‌اند، مشتریان ایرانی همچنان از خودروهای متعلق به دهه ۱۹۹۰ میلادی استفاده می‌کنند. همین مسئله سبب شده است تا برخی سودجویان با معرفی راهکارهای غیرعلمی، مشتریان ایرانی را به بهانه کاهش مصرف سوخت فریب دهند. حال آن‌که هیچ روش ساده‌ای برای کاهش و نصف‌کردن مصرف سوخت پیشرانه‌های قدیمی وجود ندارد!

صرفه جویی در مصرف سوخت

در این مطلب با راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت آشنا خواهیم شد که رعایت آن‌ها می‌تواند در کاهش مصرف بنزین و بهبود عملکرد خودرو شما مؤثر باشد. البته نباید توقع داشته باشید که مصرف بنزین اتومبیل شما به‌طور ناگهانی نصف شود، چرا که فناوری پیشرانه‌ها غیرقابل تغییر است.

راهکار نخست: انجام سرویس‌های دوره‌ای به‌صورت منظم

نخستین و ساده‌ترین راه برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، انجام منظم سرویس‌های دوره‌ای است. تعویض فیلترها و روانکارها نقش مهمی در حفظ سلامت و تداوم حیات قوای فنی اتومبیل شما دارد. هنگامی که قطعات موتور به‌خوبی روغن‌کاری شوند و دمای پیشرانه در حد مطلوبی حفظ شود، مصرف سوخت اتومبیل نیز در محدوده قابل قبولی باقی خواهد ماند.

البته تعمیرات سریع نیز جزئی از سرویس‌های دوره‌ای محسوب می‌شوند. هرکدام از قطعات خودرو را که دچار مشکل شده‌اند، در کوتاه‌ترین زمان تعمیر یا تعویض کنید. یک قطعه خراب بر سایر قطعات نیز تأثیر می‌گذارد و همین مسئله سبب از‌بین‌رفتن انرژی و افزایش مصرف سوخت خودرو خواهد شد.

صرفه جویی در مصرف سوخت با سرویس دوره ای

راهکار دوم: خودرو را سبک کنید

وزن خودرو عاملی تأثیرگذار بر راندمان آن است. هرچقدر خودرو سنگین‌تر باشد، موتور به صرف انرژی بیشتری برای به حرکت در‌آوردن آن نیاز خواهد داشت و در نتیجه سوخت بیشتری را می‌بلعد. بنابراین برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت لازم است تا خودرو را تا حد امکان سبک کنید.

حذف برخی ملزومات اضافه خودرو می‌تواند در کاهش مصرف سوخت اتومبیل تأثیرگذار باشد. به‌عنوان مثال باربند سقف و باربند دوچرخه نباید همیشه روی خودرو نصب باشند. مواد و لوازمی که درون کابین خودرو هستند را بیرون ببرید. همچنین لوازم اضافه را از صندوق عقب خالی کنید.

راهکار سوم: فشار باد تایرها را تنظیم کنید

تایرها محل برخورد اتومبیل شما با سطح جاده هستند. در حقیقت نیروی موتور به چرخ‌ها ارسال می‌شود و خودرو با حرکت لاستیک‌ها از حالت سکون خارج می‌شود. اگر لاستیک‌های اتومبیل شما سبک باشند و به‌راحتی بتوانند با سطح جاده ارتباط برقرار کنند، به هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت نائل خواهید شد.

صرفه جویی در مصرف سوخت با تنظیم باد تایر

هر چقدر که لاستیک‌های شما کم‌بادتر شوند، سنگین‌تر خواهند بود و به نیروی بیشتری برای چرخش نیاز دارند. در نتیجه فشار بیشتری بر موتور وارد می‌شود و به سوزاندن بنزین بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. چک‌کردن دائم فشار باد تایرها عملی ساده است که تأثیر مثبتی بر کاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

راهکار چهارم: باک سوخت را به اندازه نیاز پر کنید

در قسمت‌های قبل اشاره کردیم که بایستی در وزن خودرو صرفه جویی شود. یکی از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف سوخت از طریق کاهش وزن، پر‌کردن باک خودرو به اندازه لازم است. پر‌کردن باک خودرو به میزان بیش از حد موجب خواهد شد که وزن بیشتری به خودرو تحمیل شود. بنابراین اگر در فواصل کوتاه تردد دارید، لازم نیست تا باک خودرو کاملاً پر باشد. برخی خودروها همچون شاسی‌بلندهای اندازه بزرگ باک حجیمی دارند و پر‌کردن تمامی آن موجب سنگین‌شدن خودرو خواهد شد.

صرفه جویی در مصرف سوخت با بنزین زدن متعادل

راهکار پنجم: رانندگی آرامی داشته باشید

عادت رانندگی سهم بزرگی در کاهش یا افزایش مصرف سوخت اتومبیل شما دارد. رانندگی پرهیجان، تعویض زیاد دنده‌ها و شتاب‌گیری‌های متعدد باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شما خواهد شد. در سوی دیگر رانندگی آرام و به دور از هیجان همانند یک رویه ثابت، مصرف سوخت اتومبیل شما را کاهش خواهد داد. در این وضعیت موتور با تغییر شرایط ناگهانی و پی‌در‌پی روبه‌رو نیست و به همین دلیل براساس یک روند ثابت با نرخ آرام فعالیت می‌کند.

راهکار ششم: خودرو را در حالت درجا روشن نگه ندارید

موتورهای درون‌سوز برای فعالیت به سوزاندن مخلوطی از هوا و سوخت نیاز خواهند داشت. بدترین حالت ترکیب هوا و سوخت، زمانی است که موتور خودرو در حالت درجا مشغول به کار است. در این وضعیت هوای اندکی وارد موتور می‌شود و سوخت به صورت ناقص می‌سوزد. بنابراین توصیه می‌شود تا از بیکار‌ماندن خودرو تا حد امکان پرهیز کنید. البته روشن/خاموش کردن مکرر موتور افزایش استهلاک آن را در پی خواهد داشت، اما روشن ماندن خودرو در وضعیت بلا‌استفاده نیز سبب افزایش مصرف سوخت می‌شود. متخصصان تخمین می‌زنند که به‌ازای هر یک ساعت روشن‌ماندن خودرو، یک گالن سوخت (حدود ۴ لیتر) مصرف می‌شود.

صرفه جویی در مصرف سوخت با جلوگیری از روشن ماندن غیر ضروری خودرو

راهکار هفتم: از سیستم تهویه مطبوع کمتر استفاده کنید

سیستم تهویه مطبوع چه در حالت گرمایش و چه در حالت سرمایش، نیاز به انرژی موتور شما دارد. هنگامی که سیستم تهویه مطبوع خودرو فعال است، موتور بایستی انرژی بیشتری را تولید کند، چرا که سیستم تهویه برای کار به نیرو نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌شود تنها هنگامی که واقعاً به تهویه نیاز دارید، این سیستم را روشن کنید.

متخصصان حوزه خودرو توصیه می‌کنند برای رانندگی در مسیرهای درون شهری سیستم تهویه را تا حد امکان خاموش کنید و پنجره‌ها را پایین بدهید. این توصیه هنگام حرکت در اتوبان‌ها و جاده‌ها برعکس است، چرا که پایین دادن شیشه‌ها در این حالت تأثیر منفی بر آیرودینامیک خودرو می‌گذارد و مصرف سوخت اتومبیل شما را افزایش می‌دهد. بنابراین هنگام حرکت در اتوبان‌ها و جاده‌ها بهتر است تا شیشه‌ها را ببندید و سیستم تهویه مطبوع را فعال کنید.

صرفه جویی در مصرف سوخت با کولر خاموش

راهکار هشتم: سفرهای خود را پشت سرهم انجام دهید

در قسمت‌های قبل اشاره کردیم که روشن/ خاموش کردن مکرر پیشرانه بر سلامت آن تأثیر منفی دارد و همچنین موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود. توصیه می‌شود تا کارهای خود را به‌صورت هماهنگ انجام دهید و سفرهای درون‌شهری را به‌صورت پشت سرهم انجام دهید. هنگامی که موتور خودرو گرم می‌شود، سوخت کمتری نسبت به حالتی که موتور سرد است، سوزانده می‌شود و بنابراین در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد. از این رو بهتر است تا به‌جای گرم و سرد شدن مکرر موتور، کارهای خود را پشت‌سرهم و تا زمانی که موتور هنوز گرم است، انجام دهید.

راهکار نهم: از سلامت در باک مطمئن شوید

در باک‌های خودرو معمولاً از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند و بر اثر فرسایش دچار خوردگی می‌شوند. اگر مالک یک خودرو با سن بالا هستید، در باک خودرو را چک کنید. در صورتی که در باک خودرو دچار روزنه باشد، میزان تبخیر بنزین افزایش می‌یابد.

صرفه جویی در مصرف سوخت با نگهداری از درب باک خودرو

راهکار دهم: دور موتور را پایین نگه دارید

پایین نگه‌داشتن دور موتور هنگام رانندگی نیز می‌تواند صرفه‌جویی در مصرف سوخت را برای شما به‌همراه داشته باشد. توصیه می‌شود تا هنگام رانندگی در جاده‌های صاف و یکنواخت، دور موتور را در محدوده ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ دور بر دقیقه تنظیم کنید. برای این کار لازم است تا دنده‌ها به سرعت سبک شوند تا موتور با دورهای پایین کار کند و سوخت کمتری بسوزاند.

جمع‌بندی

صرفه‌جویی در مصرف سوخت یک الزام اساسی برای رانندگان امروزی محسوب می‌شود، به‌خصوص در کشور ما که همچنان خودروهای متعلق به دهه‌ها پیش همچون پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶ یا پراید در خیابان‌ها تردد دارند. بهبود عادات رانندگی تأثیر قابل توجهی بر کاهش مصرف بنزین در اتومبیل‌های ما خواهد داشت و علاوه بر آن عمر قطعات دیگر اتومبیل را نیز افزایش می‌دهد. در کنار موارد گفته‌شده، رانندگی آرام موجب بهبود سلامت روان شما نیز خواهد شد.

صرفه جویی در مصرف سوخت با رانندگی آرام

سؤالات متداول

چگونه در مصرف سوخت صرفه جویی کنیم؟

انجام سرویس‌های دوره‌ای به‌صورت منظم. خودرو را سبک کنید.فشار باد تایرها را تنظیم کنید. باک سوخت را به اندازه نیاز پر کنید. رانندگی آرامی داشته باشید. خودرو را در حالت درجا روشن نگه ندارید. از سیستم تهویه مطبوع کمتر استفاده کنید. سفرهای خود را پشت‌سرهم انجام دهید. از سلامت در باک مطمئن شوید. دور موتور را پایین نگه دارید.

چرا استفاده سیستم تهویه سبب افزایش مصرف سوخت می‌شود؟

سیستم تهویه مطبوع چه در حالت گرمایش و چه در حالت سرمایش، نیاز به انرژی موتور شما دارد. هنگامی که سیستم تهویه مطبوع خودرو فعال است، موتور بایستی انرژی بیشتری را تولید کند، چرا که سیستم تهویه برای کار به نیرو نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌شود تنها هنگامی که واقعاً به تهویه نیاز دارید، این سیستم را روشن کنید.

چگونه لاستیک کم‌باد سبب افزایش مصرف سوخت می‌شود؟

هر چقدر که لاستیک‌های شما کم‌بادتر شوند، سنگین‌تر خواهند بود و به نیروی بیشتری برای چرخش نیاز دارند. در نتیجه فشار بیشتری بر موتور وارد می‌شود و به سوزاندن بنزین بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. چک‌کردن دائم فشار باد تایرها عملی ساده است که تأثیر مثبتی بر کاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

موارد مفید دیگر:

درباره ی njyuopqwrx